Ostre starcie na sesji Rady Miejskiej. Spór o sport, obligacje i wiadukt na ul. Wrocławskiej
Jedno głosowanie potrafi uruchomić lawinę konsekwencji – a w Ostrowie Wielkopolskim po sesji z 24.06 emocje nie opadły do dziś. Prezydent miasta Beata Klimek publicznie skomentowała przebieg obrad Rady Miejskiej, wskazując na – jak oceniła – polityczny charakter decyzji części radnych opozycyjnych. W jej ocenie skutki odczują nie tylko władze samorządowe, ale przede wszystkim mieszkańcy: dzieci trenujące w klubach, kibice, sportowcy oraz osoby czekające na realizację zapowiadanych inwestycji.
W wydanym stanowisku prezydent podkreśliła, że podczas sesji doszło do przekroczenia granic debaty publicznej, a ton rozmów i decyzji miał wynikać bardziej ze sporu politycznego niż z analizy potrzeb miasta. Wskazała też na wypowiedź radnego Andrzeja Kornaszewskiego, która – według niej – dobrze oddaje atmosferę obrad.
„Teraz to my będziemy decydować, a pani będzie wykonywać”
Andrzej Kornaszewski, radny
Głosowania, które – według prezydent – uderzają w kluby sportowe
Najbardziej bezpośrednim skutkiem sesji ma być brak zabezpieczenia środków na dofinansowanie ostrowskich klubów sportowych. Jak poinformowała Beata Klimek, odrzucono autopoprawkę, która miała chronić środki przeznaczone na wsparcie lokalnych drużyn. W stanowisku pada też zapowiedź spotkania z przedstawicielami klubów w przyszłym tygodniu.
Prezydent wymieniła nazwiska radnych, którzy – według niej – opowiedzieli się za odrzuceniem autopoprawki. Wśród nich znaleźli się:
- Grochowska Elżbieta
- Herwich Marian
- Jędrzejak Łukasz
- Kornaszewski Andrzej
- Krysztofiak Przemysław
- Kurczaba Artur
- Maciaszek Marta
- Michalak Justyna
- Nowicka Sylwia
- Paduch Jakub
- Wasiela Adam
- Żelanowski Sławoj
Jak przekazała, w efekcie decyzji radnych miasto nie zabezpieczyło pieniędzy dla szeregu podmiotów sportowych. Na liście wskazanej w stanowisku znalazły się: KS STAL „LA” Ostrów Wlkp., KP Centra 1946 Ostrów Wielkopolski, Ostrovia 1909, OKS 1926, Ostrovia 1909 – żeńska drużyna, Rebud KPR Ostrovia, Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski, LKS „Tajfun” Ostrów Wielkopolski, KS Basket Ostrovia Ostrów Wielkopolski, KS Venetia Ostrów Wielkopolski, Ostrowskie Stowarzyszenie Omega, 3x3 Ostrów Wielkopolski, Ostrów pod Żaglami oraz TŻ Ostrovia.
W swoim stanowisku Beata Klimek zwróciła uwagę także na przebieg prac komisji. Wskazała, że miało dochodzić do komentarzy podważających sportowe osiągnięcia ostrowskich zespołów, w tym do odniesień do wyniku Rebud KPR Ostrovii, która zajęła czwarte miejsce w Polsce. Jednocześnie prezydent odpiera argument, jakoby chodziło wyłącznie o „sport zawodowy”, podkreślając rolę drużyn seniorskich jako naturalnego zaplecza i inspiracji dla młodzieży trenującej w mieście.
43 milionów złotych, inwestycje miejskie i wybór droższego finansowania
Drugim, kluczowym wątkiem poruszonym w stanowisku jest sposób finansowania inwestycji. Miasto – jak wynika z informacji przekazanych przez prezydent – planuje pozyskać środki na emisję obligacji na kwotę 43 milionów złotych. Jednocześnie w ramach autopoprawki zaproponowano alternatywę: zastąpienie obligacji tańszą, preferencyjną formą finansowania, czyli niskooprocentowaną pożyczką.
Według Beaty Klimek środki te mają znaczenie dla zadań, na które mieszkańcy czekają od dawna, w tym dla przebudowy ulicy Wrocławskiej, ulicy Osadniczej oraz rewitalizacji Parku Mickiewicza. Prezydent wskazała, że radni opozycyjni nie zgodzili się na zmianę instrumentu finansowego, a w jej ocenie oznacza to konieczność korzystania przez miasto z droższych obligacji.
„Nie, bo nie”
Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego
Wiadukt na ul. Wrocławskiej i ryzyko utraty dofinansowania
W stanowisku pojawia się również wątek infrastruktury i bezpieczeństwa ruchu. Prezydent poinformowała, że w autopoprawce zaproponowano zabezpieczenie 1,6 mln złotych na dokumentację oraz wkład własny do pilnej przebudowy wiaduktu kolejowego na ul. Wrocławskiej. Jak zaznaczyła, to zadanie jest kluczowe dla płynności ruchu i bezpieczeństwa w Ostrowie Wielkopolskim.
Według przedstawionej przez nią relacji środki te zostały odrzucone bez dyskusji. Jednocześnie – jak ostrzega prezydent – brak wkładu własnego może oznaczać utratę szansy na pozyskanie blisko 5 milionów złotych z programu „Wzmocnienie bezpieczeństwa i odporności regionalnej Wielkopolski” w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski.
RIO o absolutorium: opinia krytyczna wobec działań komisji rewizyjnej
W komentarzu do wydarzeń z 24.06 Beata Klimek odniosła się także do wotum zaufania i absolutorium. Podkreśliła, że opozycja nie udzieliła jej wotum zaufania i nie przyznała absolutorium, jednak – jak wskazała – Regionalna Izba Obrachunkowa wydała opinię krytyczną wobec działań komisji rewizyjnej zdominowanej przez opozycję.
W stanowisku podano, że RIO uznała wniosek o nieudzielenie absolutorium za sformułowany z naruszeniem zasad oraz wewnętrznie sprzeczny i nielogiczny. Kluczowe jest też stwierdzenie, że komisja nie wskazała nieprawidłowości w gospodarce finansowej miasta, a budżet – według informacji przedstawionych przez prezydent – został wykonany wzorowo.
Na zakończenie Beata Klimek zapowiedziała, że konsekwencje decyzji sesji – w tym ryzyko problemów z ciągłością finansowania sportu, możliwość droższego finansowania inwestycji oraz zagrożenie dla pozyskania dofinansowania na wiadukt – jej zdaniem powinny być odtąd rozliczane przez mieszkańców w rozmowach z radnymi wskazanymi w stanowisku: Andrzejem Kornaszewskim, Łukaszem Jędrzejakiem, Elżbietą Grochowską, Przemysławem Krysztofiakiem, Marianem Herwichem, Sylwią Nowicką, Martą Maciaszek, Justyną Michalak, Sławojem Żelanowskim, Adamem Wasielą, Arturem Kurczabą i Jakubem Paduchem.
Komentarze (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy!